Sarı Hikâye

Sarı Hikâye

benim de sarı bir hikayem var, anlatayım sizlere

Ülkelerin birinde 3.5 yaşında, tatlı mı tatlı, şirin mi şirin, akıllı mı akıllı bir kız çocuğu yaşarmış.

Bu kız çocuğunun adı Güneş’miş.

Güneş bir gün tek başına gezinirken ormanda, karşısına bir fok balığı çıkmış, Güneş çok şaşırmış!
‘Senin ne işin var burada? Büyük denizlerin kıyılarında olman gerekmiyor mu?’demiş.
Fok balığı bakmış küçük kızın masum yüzüne, ‘her zaman olmamız gereken yerde olamıyoruz maalesef’demiş.

Anlamaya çalışmış ama anlayamamış Güneş kız, boynunu büküp yürümeye devam etmiş.

Biraz daha yürüdüğünde ise karşısına bir penguen çıkmış, kocaman gözlerini iyice açıp sormuş; ‘Peki senin ne işin var burada? Senin buzullarda yaşaman gerekmiyor mu?’ Penguen bakmış küçük kızın şaşkın yüzüne, ‘her zaman olmamız gereken yerde olamıyoruz maalesef’ demiş.

Yine anlamayı denemiş ama anlayamamış Güneş kız, kafasını önüne eğmiş, minik taşları minik ayaklarıyla tekmeleyerek yürümeye devam etmiş, adımları küçülmüş, karşısına çıkacak yeni bir garipliğe daha rastlamamak için sessizce ilerlemiş, içinden sorular sorarak, anlamaya çalışarak yürümüş, yürümüş.

Tam da bu sırada üzerinden milyonlarca papağan uçmuş. Ağaçlarla kaplı ormanın, dalların arasından, yanından hızla geçip gitmişler.

Kafasını kaldırıp bakmış kuşlara, minik elini taşıyan minik kolunu uzatmış göğe doğru, bir papağan gelip konmuş minik Güneş’in minik eline.

Güneş papağanın gözlerine bakıp sormuş; ‘Nereye gidiyorsunuz böyle, aceleniz neden? Neler oluyor bu ormanda?’ Papağan bakmış Güneş’in gözlerinin taa içine, ‘Göçüyoruz’ demiş,‘Bizlere yer kalmadı bu dünyada, yaşamaya devam edebileceğimiz başka bir dünya arıyoruz.’Güneş neden der gibi bakmış papağana,‘Bakma öyle hüzünle, kafese girmek istemiyoruz biz. İnsanlar kanatlarımızdaki renkleri seyretsin diye, iki kelam ettiğimizde mutlu olsunlar diye parmaklıklar ardında yaşamak istemiyoruz.’ demiş, uçup gitmiş.

Güneş şaşırmış, afallamış, anlamış ki doğanın dengesi bozuluyor, buzullar eriyor, hayvanlar kürkleri için katlediliyor, kuşlar kafeslerde sıkışıp kalıyor.

Arkasını dönüp koşarak çıkmış ormandan, annesinin yanına gelip;

‘Anne, anne, biliyol musun, çok acayip bil lüya…’

#5güne5renk

#sarıhikâyeler

Hakkında Şebnem Kartal İşseven

hayatına Güneş doğmuş şanslı bir kadın

Yoruma kapalı.

Scroll To Top